Vstupte do našeho e-shopu

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Jak naučit králíka na záchod?

Králíci jsou čistotní tvorové. Ve volné přírodě žijí v norách a jsou zvyklí vykonávat svou potřebu na jedno místo. Sami si určí část nory za toaletu, kde čurají a dělají bobečky. Proto se dá i domácí králíček naučit čurat a kakat na záchod. Je jen třeba mu v tom trochu pomoci.

Od prvních dnů

Většinou si od chovatele přinesete králíčka, který je v podstatě ještě miminko. Je třeba ho na záchod pomalu naučit. Do králičí toalety dejte vrstvu podestýlky a umístěte jí do některého z rohů klece, či králíkárny. Na trhu existuje několik typů podestýlek vhodných do králičích záchodů. Nám se nejvíce osvědčily dřevěné peletky. Peletky vsáknou vlhkost a rozloží se ve vlhký prach, který moc nesmrdí, když se včas vynese. Důležité je dát podestýlku jen do toalety. Do klece dejte králíčkovi koberec nebo deku. Kdybyste dali podestýlku do celé klece, nepochopil by to a myslel si, že má záchod všudesmiley

Králík si sám vybere jeden roh klece, do kterého bude chodit čurat. Díky zákonu schválnosti to bude jiný roh než ten, kam jste mu umístili králičí záchodsmiley To ale nevadí, prostě mu jen záchod přemístěte, do rohu, který si sám vybral. Tím ovšem není vyhráno, občas se králík vyčurá i jinde. Také bobečky bude totiž v prvních týdnech dělat všude. I lidské miminka potřebují pleny a trvá jim, než se naučí chodit na záchodsmiley
Pravidlem je, že čurat na toaletu se králík naučí rychleji, než tam dělat bobky. Je to tím, že i jemu samotnému bude vadit, že má v kleci vlhká místa, kdežto bobečky mu tolik nevadí. Ale časem se to naučí a i bobečky bude dělat tam kam má.

Jakými metodami naučit králíka na záchod?

My máme dvě metody, které se nám výborně osvědčily. Několikrát za den přijďte ke kleci a bobečky, které se válejí všude po kleci, trpělivě sbírejte a házejte do záchůdku. Když se Vám povede králíčka načapat při činu, tak ho jemně vezměte a přeneste na záchod. Tam ho chvilku hlaďte a jemným hlasem ho chvalte.

POZOR králík není pes a nevychováte ho příkazy a důrazem, na králíka musíte vždy jemně a s citem!!!

Pokud je to možné, umístěte záchod kousek od jesliček na seno. Když králíček jí, zároveň dělá bobečky. Může za to specifický trávicí systém králíků, kdy nová potrava posunuje tu starou.

Kromě králičí toalety v kleci byste měli králíčkovi vytvořit jednu externí toaletu i mimo klec. Někteří králíci jsou tak skvělí, že si skočí udělat potřebu do klece na svou toaletu, ale to jsou opravdu světlé výjimky. Gratulujeme, pokud takového jedince máte doma. Jiní králíci venku alespoň nečurají a bobky dělají jen sem tam. Většině králíků se ale nechce z venkovního výběhu chodit na záchod do klece a proto Vám nezbude než udělat mu i externí toaletu.

Učení chce trpělivost a pevné nervy. Někteří králíci se to naučí za pár dnů, u jiných to může trvat týdny a jsou i tací, kteří se to nenaučí nikdy, ale těch je naštěstí málo.

Jaký záchod pro králíky vybrat?

Rohové toalety pro králíky jsou nejlepší, protože zabírají v kleci nejméně místa. Pokud se Vám králíka nedaří naučit chodit na toaletu, může být problém v tom, že mu nevyhovuje její tvar. Ano i králíčci jsou vybíravísmiley Zkuste proto použít místo rohového záchodu, toaletu obdélníkovou. Dalším problémem může být podestýlka. Ne všem králíkům vyhovují dřevěné peletky. Proto zkuste některý jiný typ podestýlky. Dobrá je například podestýlka z buničiny.

Naučil se Váš králík chodit na záchod a vy máte radost, že jste vyhráli? Neradujte se předčasně. Králíček totiž vyroste a dostane se do puberty. Bobečky mu začnou sloužit i jako prostředek značení svého území. V tu chvíli Vám nezbude nic než celý postup znovu opakovat. Bobky trpělivě sbírat a dávat na králičí toaletu, a když svého miláčka chytíte při činu, na toaletu ho přinést také. Když naše králíčky puberta přešla, vše se ustálilo a stali se z nich čistotní tvorové.

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018