Vstupte do našeho e-shopu

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Králičí smysly - zrak, hmat, čich, sluch a chuť

Králík je býložravec a v přírodě je až na samém konci potravního řetězce. Stává se kořistí nejrůznějších šelem. Aby se divoký králíček nestal obědem, příroda ho vybavila několika vlastnostmi, které mu pomáhají se nebezpečí vyhnout. Předně má velmi dobře vyvinuté smysly – zrak, čich, sluch, hmat.

Zrak – králík má oči posazené po stranách hlavy a vidí v rozsahu 360 stupňů. Co je důležité, vidí nahoru nad sebe a to mu umožňuje včas zpozorovat nebezpečí hrozící mu z ptačí říše. Nevýhodou tohoto postavení očí ale je, že králíček vidí špatně na krátkou vzdálenost před sebe. Často tak dochází ke komickým situacím, když králíčkovi dáte jídlo přímo před čumáček, chvilku mu trvá, než to zpozoruje. Také barvy nevnímá králíček tak jako lidé. Uvádí se, že králíci rozlišují jen zelenou a červenou barvu, někdy také, že rozlišují i modrou. Králíci ale vidí dobře za šera, můžou za to poměrně velké zornice.

Photo by biffyboy, flickr.com

Hmat – protože králík vidí špatně na krátkou vzdálenost přímo před sebe, příroda ho obdařila skvělým hmatem. Hmat nemá králíček v dlaních tak jako lidé, ale na povrchu kůže, ve svalech a zejména v hmatových vouscích, které mu vyrůstají z okolí čumáčku. Proto králíčkovi NIKDY VOUSKY NEVYTRHÁVEJTE ANI NIJAK NEPOŠKOZUJTE! Díky hmatových zakončením po celém těle má většina ochočených králíčků rádo hlazení a mazlení. 

Photo by matsubokkuri, flickr.com

Čich – Králičí nos má miliony čichových buněk a je neustále v pohybu, zachycuje všechny pachy v okolí králíčka, větří. Králíci podle čichu hledají a rozeznávají potravu, i jeden druhého.

Photo by Foxtongue, flickr.com

Sluch – králíček díky velkým ušním boltců výborně slyší. Nevystavujte proto svého králíčka velkému hluku. Nepouštějte v jeho blízkosti rádio a televizi příliš nahlas. Často u králíků vidíme tzv. "stříhání ušima“. Králíci tak nastavují uši a snaží se zachytit všechny, i velmi slabé zvuky.

Photo by Zuzana Studecká

Chuť – i chuť je pro králíky velmi důležitá. Díky chuti králíček ví co jí. Zvláštní je, že stejně jako u lidí je každý králíček trochu jiný a každý má jiné chutě. Některému chutná mrkvička a může se po ní utlouct a jinému králíkovi mrkev nejede a ani se jí nedotkne. Králík nevnímá hořkou chuť a proto má rád různé byliny, zejména pampelišku.

Photo by Carly & Art, wikipedia.org

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018